Świstun (Anas penelope)


Świstun - Anas penelope
Świstun (Anas penelope) ang. Eurasian Wigeon, dawniej był zwany świstuniem. W Polsce kaczka ta występuje licznie tylko na przelotach, a skrajnie nielicznie gniazduje (5-10 par), prawdopodobnie tylko w północnej Polsce i na Bagnach Biebrzańskich. Główny areał lęgowy znajduje się w północnej Eurazji. Gniazduje na zarośniętych, dużych jeziorach i rozlewiskach. Podczas przelotów świstun przebywa chętnie w stadach, na rozległych, najczęściej słonawych wodach. Zimuje regularnie, lecz niezbyt licznie. Samiec w szacie godowej jest łatwo rozpoznawalny po jasnożółtym czole i występujących we wszystkich szatach białych pokrywach pierwszorzędowych. Samica jest ciemnordzawo-brunatna, drobno, czarno plamkowana. Świstun żywi się przede wszystkim pokarmem roślinnym, trawą, roślinami wodnymi i glonami. Nazwa świstun pochodzi albo od głosu jakie te ptaki wydają - charakterystyczny gwizd, bądź od odgłosu jaki wydają ich pióra podczas lotu.
świstun w szacie spoczynkowejŚwistun - podobne gatunki

szata spoczynkowa
Samiec w szacie godowej (pierwsze zdjęcie na stronie) jest bardzo charakterystycznie ubarwiony. W szacie spoczykowej podobny do samicy (obok). Od innych kaczek można je łatwo odróżnić po sylwetce oraz rdzawej głowie z niewyraźnym, ciemniejszym kreskowaniem.
Poniżej znajdują sie linki do opisów i fotografii innych polskich kaczek.© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Świstun