Dzięciołek (Dendrocopos minor)


dzięciołek, dendrocopos minor
Dzięciołek (Dendrocopos minor, ang. Lesser Spotted Woodpecker) nazywany także dzięciołem małym to średniej wielkości ptak z rodziny dzięciołowatych, zamieszkujący całą Europę i Azję północną i środkową w pasie od Uralu po Pacyfik. Średnie wymiary ptaka to: długość ciała około 14-16 cm, rozpiętość skrzydeł 28-39 cm i waga około 16-26 g., czyli jest wielkości wróbla. Jest to nasz najmniejszy gatunek dzięcioła.
Samiec i samica wyglądają podobnie, z tym, że samiec ma na głowie krótką, czerwoną czapeczkę, podczas gdy samica ma białe czoło, a potylicę czarną. U obu płci kark i kuper czarne, grzbiet w biało-czarne poprzeczne pasy. Skrzydła czarne z sześcioma białymi pręgami. Ogon czarny, lecz skrajne sterówki biało-czarne. Boki głowy i spód ciała białe. Na spodzie podłużne ciemne smugi. Spód ciała kremowy, z podłużnymi, ciemnymi smugami, bez czerwieni na podogoniu, co odróżnia go od innych pstrych dzięciołów.
Występuje w luźnych drzewostanach, na obrzeżach lasów, parków i ogrodów oraz w nadrzecznych zaroślach. Unika rozległych borów. Dzięciołek jako najsłabszy gatunek dzięcioła preferuje drzewa o miękkim lub zbutwiałym drewnie, zarówno do żerowania, jak i do wykuwania dziupli. Często penetruje cienkie gałęzie, które są omijane przez większe dzięcioły. W Polsce nieliczny (lokalnie średnio liczny) ptak lęgowy na niżu, unika wyższych gór. Gatunek osiadły.
Pożywienie to owady i ich larwy zbierane z powierzchni kory lub wydobywane spod niej, zimą także drobne nasiona.
Gniazdo urządza w samodzielnie wykutej dziupli, w miękkim lub spróchniałym drzewie, często w bocznej gałęzi. Chętnie zajmuje skrzynki lęgowe. Wyprowadza jeden lęg w roku. W maju lub czerwcu składa 5 do 6 białych jaj. Wysiadywanie trwa 11-14 dni przez obydwoje rodziców. Młode opuszczają dziuplę po około 20-21 dniach.
Gatunek objęty ochroną. Jest dość cichy i skryty, nie rzuca się w oczy i dlatego dość trudny do zaobserwowania.




Dzięciołek - podobne gatunki

Dzięciołek jest najmniejszym spośród polskich dzięciołów. Jest bardzo stonowany kolorystycznie, szczególnie dzięki braku czerwieni na podogoniu.

Dzięcioł duży
Dzięcioł duży

Dzięcioł średni
Dzięcioł średni

Dzięcioł czarny
Dzięcioł czarny
Dzięcioł zielony
Dzięcioł zielony


© Jurek Grzesiak 2007 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Dzięciołek