INFORMACJE   O   PRACOWNICZYCH  PROGRAMACH  EMERYTALNYCH


Podstawę prawną tworzenia Pracowniczych Programów Emerytalnych stanowią ustawa z dnia 22.08 1997 r. "o pracowniczych programach emerytalnych" (Dz. U. nr 139/97 z późniejszymi zmianami - Dz. U nr 98 i 162 z 1998 oraz Dz U. nr 22/2000) oraz rozporządzenie MPiPS z dnia 11.05.1998 r. "w sprawie szczegółowyc
h zasad prowadzenia rejestru pracowniczych programów emerytalnych oraz terminów i trybu wydawania wypisów z rejestru" (Dz. U. nr 62/98).

Pracodawcy zainteresowani tworzeniem Pracowniczych Programów Emerytalnych powinni wybrać ofertę najkorzystniejszą z punktu widzenia zarówno interesów firmy jak i jej pracowników. Zainteresowanie pracowników i pracodawców tworzeniem Programów znacznie wzrosło po nowelizacji Ustawy w 2000 r.Obecnie uczestnik programu emerytalnego nie będzie obciążony finansowaniem składki podstawowej (do 7% wynagrodzenia). Składkę tę finansuje pracodawca.

PPE można prowadzić w jednej (albo w dwóch) z czterech form:

  1. Pracowniczy fundusz emerytalny (dla największych zakładów - praktycznie nie jest opłacalne tworzenie tej formy w zakładach zatrudniających poniżej 1000 pracowników ze względu na duże koszty założenia i prowadzenia funduszu).
  2. Umowa o wnoszeniu przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego.
  3. Umowa grupowego inwestycyjnego ubezpieczenia na życie podpisana z towarzystwem ubezpieczeniowym.
  4. Umowa o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników, którzy staną się członkami towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych będącego stroną tej umowy.

Jak wynika z powyższego w mniejszych przedsiębiorstwach należy skorzystać z gotowych produktów oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe lub fundusze inwestycyjne.

Wyboru formy pracowniczego programu emerytalnego dokonuje pracodawca. Program muszą jednak akceptować związki zawodowe lub reprezentacja załogi i musi być zarejestrowany przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

Inne uwagi:

  1. Każdy pracujący może w tym samym czasie uczestniczyć w więcej niż jednym programie emerytalnym.
  2. Wysokość składek w granicach określonych w PPE deklaruje pracownik w formie składki podstawowej (do 7% wynagrodzenia brutto - składka zwolniona z naliczania opłaty na ZUS) i ewentualnie dowolnej dodatkowej (od której będzie już naliczana składka na ZUS). Deklaracja taka może zostać złożona w formie kwotowej lub procentowej. Składki te naliczają i odprowadzają pracodawcy na odpowiednie konta pracowników z wypłacanego przez ich pracownikom wynagrodzenia po opodatkowaniu.
  3. Środki zgromadzone w ramach PPE ze składki podstawowej nie podlegają egzekucji sądowej i administracyjnej (z wyjątkiem alimentów).
  4. Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Programów emerytalnych zwolnione są od podatku od spadków i darowizn.
  5. Wypłaty środków zgromadzonych w ramach PPE zwolnione są także od podatku dochodowego od osób fizycznych.
  6. Umowy grupowego inwestycyjnego ubezpieczenia na życie pracowników z firmą ubezpieczeniową nie mogą wskazywać pracodawcy jako uposażonego do wypłaty świadczenia (chyba, że jest on członkiem najbliższej rodziny).
  7. Zalecana przez nas forma to deklaracja składki podstawowej (wolnej od ZUS), a dla osób mogących i chcących zwiększyć emeryturę z III filaru dodatkowe ubezpieczenie indywidualne, które można dokładniej dopasować do potrzeb i wymagań każdej osoby i rodziny. Rozwiązanie to nie powinno być bardziej kosztowne niż składka dodatkowa, a z pewnością może być zoptymalizowane do indywidualnych potrzeb.

 

Dla przedsiębiorstw małych i średnich (od 5 do 1000 zatrudnionych) chcielibyśmy Państwu szczególnie polecić trzecią formę realizacji Waszych planów emerytalnych. Forma ta łączy wszystkie zalety tworzenia inwestycyjnego funduszu emerytalnego (dla każdego pracownika , niezależnie od tego czy ze względu na wiek, lub jej celowy wybór osoba nie została objęta nowym systemem emerytalnym - może także objąć osoby powyżej 50 lat) z niewątpliwie korzystnym ubezpieczeniem na życie, czego nie gwarantuje żadna inna forma oszczędzania na emeryturę.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani utworzeniem w swojej firmie Pracowniczego Programu Emerytalnego deklarujemy swoją pomoc w jego konstruowaniu. Pomożemy Państwu opracować jego koncepcję i wymagane dokumenty oraz zaproponujemy w kilku wariantach konkretne rozwiązania merytoryczne. Dysponujemy w tym zakresie zarówno wiedzą jak i wymaganymi uprawnieniami, a także autorskim oprogramowaniem komputerowym, które sprawnie potrafi przeliczyć dla Państwa różne warianty proponowanych rozwiązań. Uprzejmie prosimy o telefon (Łódź 673-13-93) lub e-mail: arjgrz@ld.onet.pl, zapewniamy, że bezpłatnie i niezobowiązująco odwiedzimy Państwa firmę w celu przeprowadzenia wstępnych konsultacji i przedstawienia naszej oferty.

 

 

Od 1 kwietnia 1999 roku PZU Życie SA rozpoczął sprzedaż grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym "Pogodna Przyszłość" oraz "Pogodna Jesień Plus". Te nowe produkty przygotowane są z myślą o tworzeniu  Pracowniczych Programów Emerytalnych zgodnie z ustawą z 22 sierpnia 1997 roku o pracowniczych programach emerytalnych.

POGODNA PRZYSZŁOŚĆ

Od 1 kwietnia 1999 roku PZU Życie SA rozpoczyna sprzedaż grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym "Pogodna Przyszłość". Ten nowy produkt może być formą Pracowniczego Programu Emerytalnego zgodnie z ustawą z 22 sierpnia 1997 roku o pracowniczych programach emerytalnych.

Przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego oraz gromadzenie na rachunkach udziałów środków, które są płatne w przypadku dożycia przez ubezpieczonego 60 lat albo wcześniejszego uzyskania przez niego uprawnień emerytalnych lub uprawnień rentowych z ubezpieczenia społecznego z tytułu niezdolności do pracy. "Pogodna Przyszłość" cechuje się dobrze rozbudowaną częścią ochronną. Wielką zaletą produktu jest duża elastyczność pozwalająca w maksymalnym stopniu zaspokoić aktualne potrzeby ubezpieczonego. Klient może wybrać zakres świadczeń wykorzystując dodatkowe opcje ochronne, co roku bezpłatnie zmieniać sumę ubezpieczenia a także wybrać najefektywniejszą - jego zdaniem - metodę gromadzenia i pomnażania oszczędności, którą gwarantuje mu udział w 3 funduszach, będących wyodrębnionymi częściami aktywów spółki.

Dodatkowe opcje to ubezpieczenia ryzyk śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku (suma ubezpieczenia wzrasta o 100%), trwałego inwalidztwa nim spowodowanego (określony procent utraty zdrowia) oraz niezdolności do pracy (po upływie 180 dni od jej zaistnienia ubezpieczony otrzymuje dodatkowo 100% sumy ubezpieczenia, nie więcej niż 25 tysięcy zł). Ubezpieczony może zrezygnować z dodatkowych opcji, a potem ponownie do nich przystąpić w trakcie trwania umowy ubezpieczenia (nie dotyczy to trwałej niezdolności).

Do wyboru ubezpieczonego są 3 fundusze:

  1. zrównoważony - nie więcej niż 40% aktywów inwestowane jest w akcje firm giełdowych a przynajmniej 50% w papiery dłużne Skarbu Państwa,
  2. dłużnych papierów wartościowych - co najmniej 80% aktywów inwestuje się w instrumenty dłużne Skarbu Państwa,
  3. akcji - od 30 do 70 % aktywów inwestowane jest w akcje dopuszczone do obrotu publicznego a co najmniej 20% w papiery dłużne Skarbu Państwa.

Przewidywana jest wysoka alokacja składki
- dla składki podstawowej:

w 1 roku - 78%,
w 2 roku - 89%,
w 3 roku - 92%
w latach następnych - 95%.

- dla składki dodatkowej:

w 1 roku - 96 %
w 2 i 3 roku - 98 %
w następnych latach - 99 %

Już po wpłaceniu pierwszej składki i złożeniu odpowiednich dokumentów ubezpieczony objęty jest tymczasową ochroną na wypadek zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

 

STRONA GŁÓWNA  |  Nowy system emerytalny | Ubezpieczenia indywidualne  | Otwarty Fundusz Emerytalny "Złota Jesień"