Cierniówka (Sylvia communis)
Cierniówka (Sylvia communis, ang. Common Whitethroat) to mały ptak wędrowny z rodziny pokrzewkowatych (rząd wróblowate), zamieszkujący (w trzech podgatunkach) niemal całą Europę (poza północną częścią Półwyspu Skandynawskiego), północny skraj Afryki, Azję Mniejszą i Środkową. Przeloty w kwietniu-maju i sierpniu-wrześniu. Zimuje w środkowej Afryce, na Półwyspie Arabskim i na subkontynencie indyjskim.
W Polsce liczny ptak lęgowy na całym niżowym obszarze kraju.
Wymiary średnie to: długość ciała 13-14 cm, rozpiętość skrzydeł około 23 cm, waga 15-18 g.
Mniejsza i delikatniejsza od wróbla. Upierzenie obu płci podobne, utrzymane w tonacji szarobeżowej. Wierzch rudoszary, skrzydła wyraźnie rdzawe. Ogon ciemnobrązowy z białymi brzegami. Spód białawy z szarym lub różowym nalotem. U samca głowa wyraźnie szara, a podgardle czysto białe, u samicy głowa brązowawa, a podgardle nie tak jasne jak u samca.
Zamieszkuje kępy gęstych krzaków w miejscach dobrze nasłonecznionych, otoczonych bujną roślinnością, śródpolne zarośla, nawet bardzo niskie kępy krzewów lub bylin. Jako jedyna z pokrzewek zasiedla tereny bezdrzewne. Częsta na obrzeżach miast.
Cieniówkę można zauważyć gdy śpiewa z wysoko położonego miejsca lub w krótkim locie tokowym. Zwykle jednak przebywa w gęstej krzaczastej roślinności, gdzie trudno ją wypatrzyć. Łatwiej usłyszeć niż zaobserwować.
Pokarm to owady i inne drobne bezkręgowce, jesienią wzbogacony o nasiona i jagody.
Gnieździ się nisko wśród gęstych gałązek krzewów budując czarkowate gniazdo.
Jest to luźna konstrukcja z trawy, tuż nad ziemią. Często przerasta je roślinność zielna.
W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając w maju-czerwcu 4 do 6 zielonkawych, brązowo nakrapianych jaj. Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego przez okres około 13-14 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około dwóch tygodniach.
Cierniówka - podobne gatunki
Cierniówkę od podobnych pokrzewek można najłatwiej rozpoznać po rdzawych brzegach lotek i pokryw skrzydłowych. Ma również jasną tęczówkę (poza osobnikami młodocianymi).
© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Cierniówka