Czapla nadobna (Egretta garzetta)


Czapla nadobna - Egretta garzetta
Czapla nadobna (Egretta garzetta, ang. Little Egret) to ptak brodzący z rodziny czaplowatych o długości ciała około 50-60 cm, rozpiętości skrzydeł 95-100 cm i wadze 450-600 g. Odżywia się drobnymi zwierzętami wodnymi. Upierzenie białe, dziób niebieskawy, nogi ciemne, stopy jaskrawo żółte. W okresie godowym u nasady szyi, na grzbiecie i na ogonie wyrastają długie pióra tworzące delikatną pelerynę.

Zamieszkuje wody, zarówno słodkie jak i słone, o ile znajdują się na brzegu krzewy lub drzewa, na których można zbudować gniazdo. W Polsce nie jest to gatunek lęgowy jednak systematycznie zalatujący, szczególnie na południe Kraju. Gniazdo buduje na ziemi pod osłoną krzewów lub na drzewach. Tworzy kolonie lęgowe, często z innymi gatunkami czapli lub z kormoranami. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 2-6 jaj. Składa je w marcu-czerwcu (w Europie południowej), w lipcu-wrześniu (w Azji południowej) , a w Afryce podczas pory deszczowej. Jaja wysiadywane są przez obydwoje rodziców przez 20-25 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 30 dniach. Gatunek chroniony.
zdjęcie czapli nadobnych

czapla nadobna z ozdobnymi piórami
Na fotografii powyżej dobrze widoczne są ozdobne pióra, wyrastające w okresie godowym.

czapla nadobna na torach kolejowych w Hortobagy



Czapla nadobna - podobne gatunki

Czapla nadobna - Egretta garzetta
We wszystkich szatach łatwo rozpoznawalna po czarnych nogach z żółtymi stopami. Ponadto od czapli białej jest znacznie mniejsza.




© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Czapla nadobna