Oprócz zbożowego w Polsce występują jeszcze dwa gatunki tak ubarwionych błotniaków: lęgowy błotniak łąkowy i zalatujący stepowy. Gniazduje u nas również błotniak stawowy, którego ubarwienie jednak znacząco odbiega od poprzednio wymienionych ptaków. Samiec ma dużą domieszkę brązowego na płaszczu i spodzie, samica zaś charakterystyczną, jasną czapeczkę na głowie i jednolicie brązowe skrzydła.
Samiec błotniaka łąkowego wyróżnia się rdzawym kreskowaniem na spodzie tłowia i skrzydeł oraz ciemnymi paskami na skrzydłach. Samiec błotniaka stepowego jest nieco jaśniejszy od pozostałych, spód ma praktycznie biały. Czarne końcówki skrzydeł są znacznie mniejsze niż u innych, kończące się klinem. Spód samca błotniaka zbożowego jest biało-szary z szerokimi, czarnymi końcami skrzydeł.
Samice omawianych gatunków są trudno rozróżnialne. Głowa dorosłej samicy błotniaka łąkowego jest ogólnie stosunkowo jasna, z ciemną plamą uszną. Samice błotniaka stepowego i zbożowego są potężniejsze i ogólnie ciemniejsze. Oprócz tego odróżniają je detale na skrzydłach.
© Jurek Grzesiak 2009 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Błotniak zbożowy