Wróbel domowy (Passer domesticus)


Wróbel domowy - Passer domesticus
Wróble domowe (Passer domesticus), ang. House Sparrow, przywędrowały do nas bardzo dawno z południowej Afryki i Azji. Obecnie za sprawą ludzi są rozpowszechnione prawie na całym świecie. Do naszego klimatu przystosowały się dzięki zamieszkaniu w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie mogły łatwo znaleźć pożywienie. Teraz zamieszkują tylko tereny zajęte przez ludzi. Samiec ma szare ciemię i czarny krawacik, natomiast samica pozbawiona jest tych ozdób, a jej skrzydła mają mniej kolorów niż u samca. Żywią się nasionami, okruchami chleba, resztkami ze śmietników, a młode karmią owadami i ich gąsienicami. Są mało płochliwe i można się do nich zbliżyć na niewielką odległość, lecz gdy wykonamy gwałtowny ruch zaraz ich nie ma. Zimne noce wróble domowe spędzają w gromadkach obsiadając całe drzewa lub krzewy. Gniazdują: w szczelinach murów, na krzewach, balkonach lub czasem w starych gniazdach oknówek. Samica składa 4-6 zmiennie ubarwionych jaj. Są gniazdownikami.


Wróbel domowy - Passer domesticus Wróbel domowy - Passer domesticus
Po lewo samiec, po prawo samica. U samca czarny krawat na szyji jest oznaką siły.
Osobnik na zdjęciu jest w szacie spoczynkowej. W godowej czarny kolor jest bardziej widoczny.Wróbel domowy - podobne gatunki

Wróbel domowy - Passer domesticus
Podobnym ptakiem do wróbla domowego jest mazurek. Łatwo go jednak rozpoznać po czarnej plamie na policzku u obu płci. Mazurki są zdecydowanie bardziej związane z krajobrazem wiejskim niż wróble domowe. Podobny potrzos, nazywany dawniej także wróblem trzcinowym, zamieszkuje trzcinowiska i nadbrzeżne zarośla.


Wróbel mazurek
Wróbel mazurek
Potrzos
Potrzos


© Jurek Grzesiak 2009 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Wróbel domowy