Siewnica (Pluvialis squatarola)
Siewnica (Pluvialis squatarola, ang. Grey Plover) to średni ptak wędrowny z rodziny siewkowatych. Wymiary ptaka to długość ciała 25-30 cm, rozpiętość skrzydeł 55-85 cm, waga 170-320 g. Może być mylona z siewką złotą.
W szacie godowej samiec ma wierzch ciała pokryty czarno-białym deseniem. Boki głowy, przód szyi, pierś i spód czarny. Pokrywy podogonowe, boki szyi i okolice pokryw usznych białe. Dziób i nogi czarne. Samica w szacie godowej bardzo podobna do samca, lecz na spodzie ciała kolor czarny pokryty jest białymi plamkami. W szacie spoczynkowej obie płci oraz osobniki młodociane są brudnobiałe z ciemnymi plamkami, większymi i gęstszymi na wierzchu ciała. W locie na spodzie skrzydła, tuż przy grzbiecie, charakterystyczna czarna plama.
Siewnica zamieszkujący tundrę Eurazji, Ameryki Północnej. Zimuje na wybrzeżach obu Ameryk, zachodniej i środkowej Europy, Afryki, Azji Południowej oraz na wybrzeżach Indonezji i Australii.
W Polsce spotykana, głównie na wybrzeżu podczas przelotów. W głębi kraju rzadsza, lecz również pojawia się regularnie.
Jej biotop to, w okresie lęgowym tundra, a poza nim brzegi wód, zazwyczaj słonych.
Pożywienie stanowią głównie owady, sporadycznie uzupełniane przez nasiona traw i jagody.
Gniazdo to płytkie zagłębienie w ziemi.
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu 4 jaja, które są wysiadywane od zniesienia pierwszego przez okres 26-27 dni przez obydwoje rodziców.
Opracowano na podstawie polskiej, angielskiej i niemieckiej encyklopedii Wikipedia.
Siewnica - podobne gatunki
Jest podobna do siewki złotej. Nie ma jednak żółtych odcieni w ubarwieniu. W szacieg godowej samce mają czarną pierś, brzuch i twarz. Podobnie ubarwiony jest samiec siewki złotej. Jednak ma mniej wyraźny wzór na płaszczu, a białe obramowanie twarzy i brzucha jest jednolitą, nieprzerwaną kreską. U siewnicy kończy się na piersi dużymi, jasnymi plamami.
© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Siewnica