Pełzacz leśny (Certhia familiaris)


pełzacz leśny - certhia familiaris
Pełzacz leśny (Certhia familiaris, ang. Treecreeper) to mały krępy ptak z dużą głową i dość długim zakrzywionym dziobem oraz zaostrzonym ogonem. W zasadzie osiadły, z rodziny pełzaczowatych.
Zamieszkuje większość Europy łącznie z Wyspami Brytyjskimi (bez obszaru Francji, Holandii, półwyspów Iberyjskiego i Apenińskiego) oraz Azję. W porównaniu do podobnego pełzacza ogrodowego zamieszkuje tereny o chłodniejszym klimacie, położone bardziej na północy i wschodzie, jednak na dość dużym obszarze w centrum Europy zasięgi występowania obu gatunków pokrywają się. W Polsce średnio liczny ptak lęgowy. Średnie wymiary to: długość 12-13 cm, rozpiętość skrzydeł: około 19 cm, waga około 10 g.
Obie płci ubarwione są jednakowo. Upierzenie z wierzchu brązowe, nakrapiane jaśniejszymi plamkami, od spodu białe. Skrzydła paskowane beżowo, czarno i biało. Ogon brązowy, z długimi i sztywnymi sterówkami, którymi ptak podpiera się chodząc po pniach drzew. Nad okiem biała pręga sięgająca aż do podstawy dzioba. Jest bardzo podobny do pełzacza ogrodowego, od którego różni się kilkoma trudnymi do zaobserwowania cechami: barwą kupra (u ogrodowego beżowobrązowy, u leśnego - biały), długością pręgi nad okiem, dzioba i tylnego pazura (u ogrodowego pręga krótsza i o barwie jakby przybrudzonej, dziób dłuższy i smuklejszy, tylny pazur krótszy niż u leśnego). Najpewniejszą jednak cechą rozpoznawczą jest głos. U pełzacza leśnego śpiew składa się z opadającej sekwencji bardzo wysokich dźwięków - delikatnego szczebiotu, a następnie trelu. Wabi cienkim tsjuuu. Zamieszkuje lasy iglaste, liściaste i mieszane.
Pożywienie stanowią owady i ich larwy oraz pająki. W charakterystyczny sposób zbiera pokarm na drzewie zaczynając od podstawy pnia, ruchem okrężnym wspina się do góry, wyszukując w korze owady, a następnie przelatuje na podstawę pnia kolejnego drzewa.
Gniazdo zakłada na drzewie, w szparach i załomach pękniętej kory, wyścielone drobnymi gałązkami i źdźbłami traw. Korzysta także ze skrzynek lęgowych. Jaja w liczbie 5-6 składa w kwietniu-maju. Jaja mają wymiary 16x12 mm, są brudnobiałe z rdzawymi cętkami. Wysiaduje przez okres 13-17 dni wyłącznie samica.



Pełzacz leśny - podobne gatunki

Od pełzacza ogrodowego różni się czysto białym spodem i krótszym, grubszym dziobem. Ma również dłuższą brew, sięgającą dzioba.


Pełzacz ogrodowy
Pełzacz ogrodowy

© Jurek Grzesiak 2008 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Pełzacz leśny