Świergotek nadmorski (Anthus petrosus)


Świergotek nadmorski
Świergotek nadmorski (Anthus petrosus, ang. Rock Pipit), nazywany także świergotkiem skalnym to mały ptak (wielkości wróbla) z rodziny pliszkowatych, gnieżdżący się na skalistych wybrzeżach zachodniej Europy na północ od Bretanii. Jest to typowy ptak przybrzeżny. Najczęściej ptaki te zimują w swoich siedliskach, choć te z populacji skandynawskiej migrują na południe i pojawiają się także w Polsce, a docierają nawet do Hiszpanii. Najważniejszy obszar zimowania występuje w Holandii, gdzie doliczono się nawet pięciu tysięcy tych ptaków. Zimą w Polsce można je najczęściej spotkać w lasku przy wschodnim falochronie w Świnoujściu.
Główne ich skupiska występują w Irlandii, Wielkiej Brytanię i Francji. Jest koloru ciemnobrązowego, pokryty jaśniejszymi pasami barwy brązowo-zielkawo-żółtej. Ma ciemne nogi i oczy. W tonacji monotonny i nieatrakcyjny. Jego ciemne upierzenie jest adaptacją do skalistych wybrzeży, na których się rozmnaża i zimuje.
Gniazduje na ziemi. Składa 3-6 obficie ciemno plamkowanych jaj od połowy maja. Część par wyprowadza dwa lęgi, gdyż pierwszy często bywa zagrożony przez nawroty zimy. Wysiaduje samica 14-16 dni. Pisklęta karmione są przez obydwoje rodziców. I przebywają w gnieździe 14-16 dni.
Ptaki te są owadożerne. Opracowano na podstawie angielskiej encyklopedii Wikipedia.

 


© Jurek Grzesiak 2008 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Świergotek nadmorski