Kamusznik (Arenaria interpres)


Kamusznik - Arenaria interpres
Kamusznik (Arenaria interpres, ang. Ruddy Turnstone (Turnstone)) to średni ptak wędrowny z rzędu siewkowych (Charadriiformes), rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Występuje w dwu podgatunkach. Arenaria interpres interpres - zamieszkuje Północną Eurazja, Grenlandię, Wyspę Ellesmere'a oraz północno-zachodnią Alaskę. Zimuje na wybrzeżach zachodniej Europy, Afryki, Azji Południowej, Australii i wyspach południowego Pacyfiku. W Polsce regularnie pojawia się podczas przelotów na wybrzeżu Bałtyku. Arenaria interpres morinella zamieszkuje północno-wschodnią Alaskę i północną Kanadę. Zimuje na wybrzeżach od Karoliny Południowej po Patagonię. W Polsce kamuszniki nie przystępują do lęgów. Pojawiają się głównie na wybrzeżu Bałtyku w okresie wiosennych (kwiecień-maj) i jesiennych (wrzesień) przelotów. Wymiary ciała to: długość 20-25 cm, rozpiętość skrzydeł 45-56 cm i waga 75-190 g.

W szacie godowej samiec ma głowę i szyję białą, wierzch głowy pokryty podłużnym czarnym kreskowaniem na białym tle, oczy łączy czarny, poprzeczny pasek. Na bokach szyi i głowy podłużne czarne pasy łączące się w czarną plamę na gardle, obejmujące również boki piersi. Środek piersi, brzuch i pokrywy podogonowe białe. Skrzydła w rdzawobrązowe pasy. W locie widoczne również białe plamy. Ogon biały z dwoma czarnymi pasami. Dziób czarny, nogi pomarańczowe z czarnymi plamami na stawie skokowym. Samica mniej kontrastowa, o jednolicie ciemnym wierzchu głowy. W szacie spoczynkowej zarówno samiec, samica jak i osobniki młodociane mają wierzch ciała ciemnobrązowy z delikatnym deseniem, podobnego koloru szeroka obroża na szyi i boki piersi. Środek piersi, brzuch i pokrywy podogonowe oraz podgardle białe. Dziób szary, a nogi pomarańczowe.

Środowiskiem życia kamuszników są kamieniste wybrzeża morskie oraz kamienista tundra. Odżywiają się drobnymi małżami, ślimakami, skorupiakami, owadami, pająkami i innymi bezkręgowcami. Pobierają też pokarm roślinny. Jeśli kamusznik wyczuje jakiegoś robaka pod kamieniem, to podważa i przewraca kamyk swoim długim, wygiętym do góry dziobem oraz wydobywa spod niego ofiarę.

Gniazdo zakłada w otwartym terenie, w płytkim zagłębieniu w żwirze, zazwyczaj na pagórku. Dołek osłonięty jest kamieniami i trawą. Wyprowadza jeden lęg w roku. Samica składa w czerwcu 3-4 jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem przez 22-24 dni. Opieką nad pisklętami przez pierwszy tydzień (do dwóch) zajmują się oboje rodzice, później o pisklęta troszczy się już tylko samiec.


© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Kamusznik