Myszołów włochaty (Buteo lagopus)


Myszołów włochaty - Buteo lagopus
Myszołów włochaty (Buteo lagopus, ang. Rough-legged Buzzard) duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych, o długości ciała około 55-56 cm, rozpiętości skrzydeł 125-145 cm i wadze około 1200 g. W odróżnieniu od myszołowa zwyczajnego ma nieco dłuższe skrzydła, lot "lżejszy", a uderzenia skrzydeł bardziej płynne, częściej zawisa w powietrzu.

Żyje na otwartych przestrzeniach z pojedynczymi kępami drzew lub krzewów w lasotundrze wokół koła podbiegunowego, unika dużych i zwartych terenów zalesionych. Zimuje na stepach i terenach rolniczych. Gatunek mocno płochliwy. Od sierpnia odlatuje na południe i w listopadzie pojawia się na bezleśnych terenach w Europie Środkowej. W Polsce regularnie można go obserwować podczas przelotów. Niekiedy zimuje.

U tego gatunku występuje bardzo duża zmienność osobnicza w ubarwieniu. Rozmieszczenie plam brunatnych, brązowych, beżowych i białych jest zmienne, podobnie jak proporcje pomiędzy kolorami, jednak wierzch ciała zawsze ciemniejszy niż spód. Stałym elementem jest również biała plama na kuprze, a pióra grzbietu i głowy charakterystycznie przyprószone kolorem białym. Skok opierzony, aż do palców, które są żółte.

Pożywienie to niemal wyłącznie gryzonie - przede wszystkim lemingi, na które poluje w locie lub zaczaja się na ziemi. Rzadziej drobne ptaki. W przypadku niedoboru zwykłych ofiar potrafi zaatakować osłabioną kuropatwę lub ptaki hodowlane.

Gniazda buduje głownie na ziemi, skałach, obrywach rzecznych, niekiedy na drzewach. Gnieździ się w północnych częściach Eurazji i Ameryki Północnej. Wyprowadza jeden lęg w roku, w końcu maja, po złożeniu 2 do 7 jaj. Jaja wysiadywane są przez okres około 28 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 35 dniach.


Myszołów włochaty - podobne gatunki

Myszołów włochaty jest ogólnie jaśniejszy od typowego myszołowa zwyczajnego (ubarwienie tego drugiego jest jednak bardzo zmienne!). Wyróżnia się przede wszystkim jasnym ogonem i długimi nogawicami.

© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Myszołów włochaty