Podróżniczek (Luscinia svecica)


Podróżniczek - Luscinia svecica cyanecula
Podróżniczek (Luscinia svecica, ang. Bluethroat) to niewielki ptak wędrowny (14-15 cm, rozpiętość skrzydeł 23 cm, waga ok. 18 g.) z rodziny drozdowatych. zwany także słowikiem północy, występuje na bagnach północno-wschodniej Europy. Śpiewa wcześnie rano, a najchętniej siedząc na szczycie krzewu i niekiedy podlatuje w górę.

Występuje w północnej i środkowej Eurazji, zimuje w północnej Afryce. W Polsce gnieździ się L. s. cyanecula, lecz podczas przelotów pojawia się również podgatunek północny, występujący na Półwyspie Skandynawskim - L. s. svecica.

W naszym kraju jest to nieliczny ptak lęgowy, tylko lokalnie średnio liczny, 1300-1600 par. Najczęściej występuje na niżu szczególnie w dolinach dużych rzek: Biebrzy, Narwi, Bugu, Noteci, Warty, dolnej Odry, oraz na Lubelszczyźnie, także nad niektórymi jeziorami Warmii i Mazur i na innych rozproszonych stanowiskach, najrzadszy na południowym zachodzie kraju. Preferuje miejsca wilgotne, nadbrzeżne zarośla, zakrzewione, podmokłe łąki, skraje lasów i parki. Ptak wędrowny, przylot: IV-V, odlot: VIII-IX. Skryty i trudny do obserwacji, najłatwiej wykrywalny po śpiewie o zmierzchu. Ozdobą samca w szacie godowej jest niebieski śliniak podkreślony czarną i rdzawą półobrożą na piersi. Ubarwienie wierzchu ciała szarobrązowe, spodu jasnopłowe. Na głowie biała brewka. Ogon brunatny u nasady rdzawy z wyjątkiem środkowej pary sterówek. U samicy rysunek na gardle i piersi wyblakły ze zredukowaną ilością barwy niebieskiej. W naszym kraju gniazdują dwa podgatunki: nizinny ma na środku niebieskiego gardła białą plamkę, a górski czerwoną. Gniazdo buduje na ziemi w zagłębieniu pod osłoną kępy roślinności, często pod krzakiem lub przy pniu drzewa, albo na skarpie; z butwiejących liści, suchych gałązek i traw oraz mchu, wysłane trawą.

Składa 5 do 7 oliwkowozielonych, gęsto nakrapianych jaj. Wysiaduje tylko samiec przez 13-14 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 13 do 14 dniach, ale przez dalsze dwa tygodnie są wodzone przez rodziców.

Żywi się różnymi wodnymi i lądowymi bezkręgowcami, owadami, jesienią także jagodami i nasionami.
Gatunek chroniony, wymieniony w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako bliski zagrożenia, i w Dyrektywie ptasiej; zagrożony utratą siedlisk lęgowych w wyniku osuszania terenów podmokłych i regulacji rzek.
młody podróżniczek
Na zdjęciu powyżej młody podróżniczek.


© Jurek Grzesiak 2010 - Fotograficzny atlas flory i fauny - Podróżniczek